Dekorasyon Tarzınız Hangisi ?

 Dekorasyon Tarzınız Hangisi ?

  Bağımsız yada bina içerisinde bulunan dubleks evler, üst kata çıkmaya olanak sağlayan merdivenlerle birleştirilerek geniş bir yaşam alanının oluşmasını sağlıyor. Günümüzde dubleks evlerin dekorasyonu oldukça modern tarzlara imza atmaya devam ederken dubleks evlerde en önemli ayrıntı olan merdivenlerde unutulmayarak farklı merdiven tasarımları dekorasyona dahil ediliyor. Dubleks ev merdiveninde öncelikle mobilyalarınızın ve dekorasyonunuzun stilini belirlemeniz ve ona göre merdiven modeline karar vermeniz gerekiyor. Eğer klasik yada avangard bir dekorasyona sahipseniz o zaman mobilyalarınızın rengine ve tarzına hitap eden ahşap ve klasik tarzda bir merdiven dekorasyonu uygulamalısınız. Eğer mobilya ve dekorasyonunuz modern tarzda ise o zaman da merdivende modern çizgileri taşıyarak dekorasyonunuza dahil etmelisiniz.

Modern 

  Modern bir ev dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız modern stilin veya modern tarzın gereklerine göre uygun renk, malzeme ve mobilya seçimini gerçekleştirmelisiniz. Modern stili kısaca özetlemek gerekirse kökleri minimalizm (sadeliği öne çıkaran akım) ekolüne dayanır. Modern stil iç mekanları üç boyutlu bir sanat eseri olarak görür. Modern stilde uyum içindeki formlar, şekiller, renk ve dokular kullanılır.

Klasik

  Modası hiçbir zaman geçmeyen klasik tarz, birçok insanın tercihidir. Şık, şaşalı ve gösterişli mobilyalarla yaratılan bu tarz, modern tarzın aksine daha albenili ve sıcaktır. Eski zamanların geleneksel tarzda döşenmiş evlerini beğenenler için klasik tarz, en akılcı dekorasyon çözümü olacaktır. Geçmişe duyulan özlem ve nostalji hissi yaratmanın da insanları mobilyalarda klasik tarza yönlendirdiği bir gerçek.

   

Klasik tarz ağırbaşlı bir görünüme sahiptir. Belli noktalara dikkat edilerek evlerde hoş bir klasik tarz yaratılabilir.

 • Evlerde kullanılan ahşap dokular ve gösterişli mobilyalar bu tarzın demirbaşlarındandır.
 • Gömme dolaplar ve ahşap kitaplıklar da klasik stilin öne çıkan parçalarındandır. Oymalı ahşap mobilyalar özellikle salon ve yatak odası tasarımlarında en gözde öğelerdendir. Zengin renkli ve varaklı mobilayalar ortama zengin bir hava katar.
 • Ahşap yüzeyler ve el işi dekorasyon parçaları da klasik tarzın yaratılmasında önemli rol oynar.
 • Antika eşyalar, klasik stilin en önemli başrol oyuncularıdır. Kaliteli işçiliğe sahip antika eşyalar, zengin işçilikleriyle ortamı olduğundan daha kalabalık gösterir.
 • Koltuklarda kullanılan lüks ve kaliteli kumaşlar klasik desenler ve gösterişli renklerle birleştiğinde ağırbaşlı bir görünüm yaratır.
 • Sonbahar renkleri, kahverenginin her tonu, altın, kırmızı, beyaz, bordo gibi renkler, geleneksel stilin en gözde renkleridir. Saten, ipek, kadife ve goblen gibi lüks ve ihtişam hissi veren kumaşlar, evlerde koltuk ve perdelerde sıkça kullanılır.
 • El işçiliği olan süslü yastıklar klasik tarzın tamamlayıcılarıdır.
 • Kristal ve pirinç avizeler, klasik ortamlarda sıkça kullanılmaktadır.
 • Varaklı aynalar, klasik yağlıboya tablolar ve gümüş mumluklar başlıca aksesuarlardır. Süslü cam vazolar ve büyük çiçekler de gösterişli bir ortam yaratır.
 • Vintage heykeller ve posterler, geleneksel stilde kullanılır.
 • Oryantal havalardaki kiremit veya kahverengi halılar, ortamın atmosferini etkiler.
 • Geleneksel süslenmiş ortamlarda aydınlatma için şık mumlar ve varaklı abajurlar doğru seçimler olacaktır.
 • İkinci el pazarları ve vintage dükkanlarında, rahatlıkla klasik tarzda obje ve eşyalar bulmak mümkündür.
 • Şıklık ve zarafetin önde olduğu geleneksel stil, nostaljik ortamlarda yaşamayı sevenler için en güzel dekorasyon tercihlerinden biri olacaktır. 

Avangart

  Klasik tarzın günümüze uyarlanan modellerine avangart denir. Mimari ve dekorasyon sanatın bir biçimi olsa da, sanatla kıyaslandığında sonuç hem işlevsel hem de çekici olmak zorunda. Avangart tarz tam da bu noktada işlevselliği ile modernizmi yorumlamasıyla diğer tarzlardan ayrılıyor. Temelde yenilikçi ve minimalist tasarımlar ile işlevsel alanlar yaratan Avangart tarz modernin, klasik üzerinden günlük hayata uyarlamış, işlevsellik kazanmış ve bir nevi güncellenmiş halidir.

  Avangart tarzda en önemli şey renktir. Farklı renkleri karıştırıp birleştirerek görkemli alanlar oluşturabilirsiniz. Renkleri kombinlerken en önemli adım klasikten uzaklaşarak zıtlar arasındaki uyumu yakalamaktır. Avangart bir tarz yaratmak için duvar kâğıdı kullanmak yerine rengârenk ve alışılmışın dışında duvar boyalarını tercih edin. Spot renkler bu tarzın neredeyse en önemli ayağıdır. Örneğin beyaz bir duvar karşısına ya da yakınına siyah bir sandalye, siyah duvarın yanında spot bir lamba ile basit ama göz alıcı alanlar yaratabilirsiniz. Odanızın dört duvarını farklı renklerle boyayabilirsiniz. Unutmayın avangart tarzın başarısı, oluşturduğu tezatlar arasındaki uyumdur. Rengârenk duvarları koyu renkli, düz ve modern bir koltuk ile tamamlayın. Kanepe yanına aynı tarzda iki sandalye koymak istiyorsanız avangart dekorasyon size göre değil. Her biri orijinal parçalardan oluşan bir oturma alanı yaratın. Ferah, basit, kullanışlı, gösterişli, modern. Avangart görünüm kaosun içerisindeki uyumda yatar.

Geleneksel 

   Şık ve zengin bir görüntü veren geleneksel tarz dekorasyonda aynı zamanda sıcak bir hava da hâkimdir. Oymalı ahşap figürlerin ön planda olduğu bu dekorda abartılı süslemeler yapılır. Ağırbaşlı bir duruş sergiler ve genellikle ciddi bir hava estirir. Ayrıca antika mobilyalarında ağırlıkta olduğu bir dekorasyon tarzıdır. Büyük kristal avizeler, gümüş mumluklar, ağır ve işlemeleri vazolar, süslü yastıklar, koyu renk halılar, kahve tonlu mobilyalar kullanılır. Perdeler kadife ya da ipekten tercih edilir. Yerde genellikle koyu renk ve cilalı ahşap parkeler yer alır. Mobilyalar ağır ve hantal bir görüntüde olup koltuk yastıklarının içi fazla doldurulmuş olarak kullanılır. Bu tarz dekorlar genellikle geniş salonlarda uygulanarak şömine ile de taçlandırılır. Ayrıca büyük gösterişli tablolar ve varak aynalarda kullanılan diğer detaylardır. Oda içinde genellikle kahve ve tonları yer alır. Tavanda da bu ihtişamı dolduracak olan işlemelere yer verebilirsiniz.

İskandinav 

  Dekorasyon söz konusu olduğunda sade sözcüğünü duyar duymaz çoğunluğun aklına açık tonlarda, nötr renklerde döşenmiş evler gelir. Böyle düşünenler haksız da sayılmaz.Canlı renkler işin içine girdiğinde sadeliği korumak zordur. Bunu başarabilen bir tarz var mı diye merak ediyorsanız, İskandinav tarzı sadeliği ve renkliliği mükemmel şekilde bir araya getiren bir dekorasyon stilidir.İskandinav tarzı, Norveç, İsveç ve Danimarka’da yaşayan insanların güneşin yüzünü pek göstermediği bölgelerde ışıktan yıl boyunca mümkün olduğunca çok yararlanmak adına geliştirdikleri çeşitli ipuçlarını içerir. Bu yüzden evlerinde ışığı en çok yansıtan beyaz rengi kullanmışlardır.

Çağdaş 

  Çağdaş stil, yirminci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan bir dekorasyon stilidir. Çağdaş stilde sadelik, rahatlık, düz ve geometrik çizgiler, bol ışık ve çağdaş objeler ön plandadır. Mobilyalar olabildiğince sade ve düzdür. Evi mobilyalardan çok renklendiren ve hareketlendiren aksesuarlardır. Mesela koltuk sade ve koyu renkse kırlentler renkli ve desenlidir. Dekorasyonda Çağdaş stilde siyah beyaz ve pastel  renkler ön planda olur. Hatta siyah ve beyaz renkler zeminlerde bile kullanılır. Siyah veya beyaz granit parlak mermer, çağdaş stilde uygulanabilen bir dekorasyon şeklidir. Bunun dışında  yüksek tavanlar, perdelerle tam doldurulmamış çıplak pencereler, vurgu olarak canlı renk patlamaları, bu stilde öne çıkan diğer özelliklerdir. Perdelerde genelde stor perdeler kullanılır. Kendinden çizgili veya düz perde modelleri, çağdaş aksesuarlar ve objeler bu stili tamamlayan unsurlardır.

Country

Yöresel evlerin ve eskiyi anımsatan tarzların bulundurulduğu dekorasyon modelidir. Bu ortamlar sıcak ve huzur dolu olmakla birlikte kişilerin üzerinde eskiyi anımsatan bir durumu vardır. Dolu bir görüntü olmasına rağmen, sade bir tasarımdadır. Bu model dekorasyon genel olarak zıt bir tarzdır. Modern mobilyalardan çok farklı modellerde olduğu söylenir. Eski köy evlerini anımsatması ile belirli kişiler tarafından tercih edilmektedir. Fakat bu dekorasyon çeşidinin yeni modern mobilyalarla müthiş ötesi bir uyumu vardır.

Amerikan, İngiliz ve Fransız usulü en çok bilinen country tarzlarıdır. Bunların hepsi birbirinden farklı olmasına rağmen aynı özellikleri barındırır. Amerikan country kaba görüntüsü ile sert hatlara sahip mobilyalardan oluşur. Tercihen bizlere pekte alışık olmadığımız bir çeşittir. Fransız usulü bizlere daha yatkın olduğumuz bir tarzdır. Kıvrımlı mobilyalar üzerine ince motiflerle işlenmiş dekorlar ve açık renklerden oluşan uyum son derece görülmeye değerdir. Hem içinizi açarken hem de ortamda bir eskiye gitme, yaşanmışlık duygusunu içerdekilere net bir şekilde yaşatacağından emin olabilirsiniz.

  Farklı dubleks ev merdiven tasarımlarının yer aldığı galerimizi tıklayarak görselleri yakından inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Dubleks bir eve sahipseniz sıfırdan bir dekorasyon işine giriştiyseniz yada eskiyen merdiveninizi yenilemeyi düşünüyorsanız o zaman görsel örnekler size yaratıcı fikirler verecektir.